Mít dítě ve 40 letech pro mě bylo božské načasování, říká Mary

Je tak trochu střelená, vždycky dobře naladěná, krásná a neuvěřitelně aktivní. Mary Aušová je naše nejdéle fungující ambasadorka značky Kari Traa. Její vtipné články mají vždy velký ohlas. Je úspěšnou blogerkou, vede taneční lekce a nově je Mary také maminkou. O tom, jaké to je být prvorodička po čtyřicítce prozradila víc.

 

Jak si užíváš mateřství? 

Nevím, kolik teď naštvu maminek, ale já mám dítě za odměnu… nepláče, nevzteká se, v noci krásně spinká, jen co otevře oči, má úsměv od ucha k uchu  Sice nevím, jak dlouho jí to vydrží, ale i když byly začátky docela těžké, protože se mi Timea narodila předčasně, tak musím říct, že já si ho opravdu užívám a jsem doslova zamilovaná do života s NÍ

Máš pocit, že by příchod miminka změnil i tebe samotnou? Nebo vnímáš mateřství spíš jako změnu režim s novým členem v domácnosti?

Jasně, změnilo se úplně všechno i to, co jsem říkala už jako těhotná, že NIKDY dělat nebudeme, abysme dítě příliš nerozmazlili. No praxe je opravdu diametrálně odlišná

Změnila se mi hodně energie, jsem možná víc emoční a to jsem neprošla ani v šestineděli hormonální bouřkou, ale prostě svět miminek a koťátek mě dnes umí i rozplakat.

Jo a mám větší pochopení pro uřvané děti a hysterické mámy.

Máš pocit, že ti mateřství převrátilo život naruby, nebo se postupně vracíš do starých kolejí, tedy k tanci, blogování a všem tvým dřívějším aktivitám?

Nemůžu říct, že převrátilo. Pochopila jsem, proč nemůže být těhotenství třeba jen 4 měsíce, ale devět měsíců. Je to doba, která vás pomalu připraví na změnu a na roli mámy. U mě proběhlo vše tak přirozeně, že i když s příchodem miminka máte svět svým způsobem vzhůru nohama, tak to dítě se stává vaší prioritou, alespoň tomu bylo tak u mě, bezmezně ho milujete, takže vám je vlastně fuk, jaký singl a bezstarostný život jste vedli předtím.

Ne že bych se úplně vracela do starých kolejí, ale blogovat jsem nepřestala ani na “porodním sále” a k tanci se vracím tak zlehka. Timea je ještě malinká, rychle roste a já s ní chci být co nejvíc. Ono se k dřívějším aktivitám jako je cestování, nebo tancování na plný úvazek momentálně ani plně věnovat nejde. Zabere to hodně času, takže jsem zatím otevřela 2 kurzy, což mi zabere 1 odpoledne v týdnu a v přípravě je kurz pro maminky v nosítkách s dětmi.

Tanec a blogování je moje srdeční záležitost, takže jsem zvolila nejmenší cestu odporu, aby byli spokojeni všichni členové rodiny

Jaké to je, být těhotná ve 40? Užila sis to? 

Nevím, jaké je to být těhotná před čtyřicítkou, takže nemám porovnání, ale  s mojí dobrou fyzickou a psychickou kondicí jsem si ho hodně užívala.

Jaké výhody podle tebe má těhotenství po čtyřicítce? 

Těžko říct, každé těhotenství je tak individuální, že se to špatně hodnotí, tak to vezmu jen podle sebe. Vím, že jsem byla připravená a mohla jsem dát dítěti to, co bych mu nedala ještě rok před čtyřicítkou, a to byla duševní vyzrálost.

Právě jsi spustila svůj nový online projekt Jak být ve 40 MATKOU a nezbláznit se z toho! Můžeš nám ho krátce představit?

Celý nápad vznikl už v těhotenství, kdy jsem narážela na spoustu otazníků a kdy mě jakožto blogerku oslovovalo hodně těhulek o rady, dnes i maminek, takže můj program je o předávání mých zkušeností ženám, jak vše zvládnout s nadhledem i jako čtyřicetiletá crazy prvorodička. Najdou v něm návody, tipy, rady a moje osobní doporučení, které je mohou obohatit na jejich cestě k rodičovství.

Jaké tři rady bys dala ženám, které se bojí, že ve 40 už je na dítě pozdě?

Paradoxně jsem na toto téma nedávno psala příspěvek, protože se mi sešlo několik čtenářek ve věku 25-35, které se mnou konzultovaly, že je okolí odsuzuje, protože nemají partnera, nebo nedej bože dítě, ale každý máme jinou cestu života, potřeby, přání, sny, nebo priority.

Možná zrovna ty bezdětné mají jiné poslání. Mají třeba zachraňovat svět, sebe, nebo se jen tak poflakovat po světě, takže holky, ať už je ten důvod jakýkoliv, rozhodně se nebojte mít dítě po 40, u mě to bylo BOŽSKÉ NAČASOVÁNÍ a nic bych na tom neměnila.

Jsou celebrity, co rodí i ve 45 letech, co si o tom myslíš?

Jsou i 52 leté prvorodičky.  Mně se jen vybaví to noční vstávání a stojí mi vlasy na hlavě.  Třeba se to nepotkalo v jiném čase se správným partnerem a třeba k tomu byly jiné důvody. Každý ať si rodí kdy chce, já nesoudím, neodsuzuju a už vůbec nic si o tom nemyslím.

Mary A.

 

Rozhovor proběhl na webové stránce www.zenysro.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.