Ahoj ahoj! Už jsme spolu chodili pěšky, běhali po zasněžených cestách a nyní se dostáváme ke sportu, který už potřebuje specifické vybavení a vlastně si specifické dovednosti. Cyklistika.

Jízdu na kole se většina z nás učila v brzkých dětských letech. Nejdřív s kolečky, pak bez koleček a nakonec i bez držení (trošku mi to připomíná takový ten klasický vtípek: Hele mami, bez šlapání! Hele mami, bez držení! Hele mami, bež žubů! 😀 ). Jezdit na kole jen tak rekreačně není vůbec těžké. A jezdit se dá všude. Po městě (což je u nás čím dál tím populárnější a je to super věc! Jen u nás si člověk musí dávat pozor na auta, kterých je na silnicích čím dál tím víc), na venkově z vesnice do vesnice, po lesích, po polích. Všude. Stačí mít kolo, přilbu a vyrazit. Na jaře, v létě a během babího léta je cyklistů všude plno. Ale když zem pokryjí první sněhové vločky, rapidně se jejich počet sníží.

winter-bike

Vybavení

Zima má svá cyklistická specifika. Například pokud používáte nášlapné pedály (takzvaná espédéčka), je lepší je vyměnit je za obyčejné. Co udělá řidič motorového vozidla, když přijde zima? Přezuje pneumatiky. Co udělá cyklista, když přijde zima? Schová silničku, trek či elektrokolo a sáhne po pořádném horském kole s pořádnými vzorkovanými plášti. Vzorek je v zimě základ cyklistiky stejně jako stabilita kola. Sníh a led kloužou, břečka na cestách není taky nic moc, nemluvě o soli, posypu a dalších „příjemnostech“. Teď jsou hodně „in“ takzvané fatbiky (26ti palcová kola na širokých ráfcích a přibližně čtyřpalcové pláště). Pozor. V-brzdy v zimě nebrzdí. Jakmile se na ráfek dostane sníh a tudíž i voda, namrzne a už jste dobrzdili.

Co tedy potřebuje zimní cyklista?

  • Blatníky. Bezpodmínečně.
  • Pořádné pláště se vzorkem. Bezpodmínečně.
  • Pokud chcete jezdit extrémní terén, není od věci sehnat si pláště s nějakými hřeby.
  • Helmu.
  • Vidět a být viděn.
  • Klasické pedály. (Nejsou podmínkou, ale zamrzají a pak se blbě odcvakávají. A když spadnete na led, kolo na vás leží a vy se nemůžete dostat ven, není to moc k smíchu. Pro vás. Pro kolemjdoucí jo.)

 

Co na sebe?

Stejně jako u běhu platí – vrstvit. Na tělo opět nějaké pohodlné funkční prádlo s důrazem na oblast hýždí a stehen. Spodní prádlo Kari Traa active hipster určitě stojí za to! Jako druhou vrstvu na nohy cyklistické kalhoty a na horní polovinu těla opět nějakou mikinu (KT Stjerna H/Z má dokonalý design a zahřeje v každé situaci), pro otužilejší stačí třeba jen dres. Třetí vrstva je stejná jako u běhu. Bunda, větrovka, v teplejší zimě třeba vesta.  Na hlavu čepici či čelenku a helmu. Tu bychom měli používat po celý rok, jde o naše bezpečí a zdraví.  Ruce rozhodně oblečte do zateplených prstových rukavic. Ztuhlé a omrzlé ruce pak nedosáhnou ani na brzdu (a navíc to pálí jako čert!). Osobně se mi moc líbí Traa Mette Glove s koženou dlaní. Opět zde platí pravidlo: raději tři tenčí vrstvy než jeden tlustý svetr.

Tip: není špatné mít na očích nějaké brýle.screen-shot-2014-11-05-at-11-10-30

 Jak do toho šlapat?

Jó, to vám moc neřeknu 😀 Klouže to, boří se to, stříká to, studí to, zamrzá to. Jízda na kole v zimě není pro cyklisty-začátečníky. Ve městě je ledu vždy plno (super kombinace jsou dlažební kostky a námraza) a v přírodě to není o moc lepší. Každý máme svou techniku, kterou je možné „natrénovat“ v létě na kořenech a v blátě. Obecně vzato není dobré prudce brzdit. Jezdit v zasněženém neznámém terénu (pod sněhem mohou být kořeny, výmoly a jiná překvapení). Nejezdit přes zamrzlé kalužiny, brody atd. Voda mrzne všude. I na vašem kole. Celá technika jízdy je o zkušenostech. A taky pocitu. Když se necítíte dobře, máte moc strach – je lepší sesednout. Neriskujte. Sledujte počasí a podle toho uzpůsobte svůj výlet.

maxresdefault

Jsme doma!

Jestli jste tak nějak přežili jízdu a v pořádku dojeli domů, běžte se převléci do suchého a pořádně doplňte tekutiny a energii. Až tohle zvládnete, musíte se postarat o kolo. Zimní „břečky“ mu nedělají dobře, takže očistit, omýt, usušit, vyčistit řetěz. Zanedbané kolo a rez nejsou sexy 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.